Deze vraag kan zowel met ja als met nee worden beantwoord.
Religie zonder inhoud
Het is mogelijk om erg religieus te zijn en toch God niet te kennen. Als dat het geval is, heeft religie geen enkele waarde. Dan is het een lege huls zonder inhoud.
In de Bijbel komen we de Farizeeën tegen. Die waren fanatiek religieus en volgden nauwgezet de wet, maar ze aanvaardden Jezus niet als hun Redder en als de Zoon van God (Mattheüs 23:13; 23:25). Ze begrepen ook het hart van God niet, maar waren hard en genadeloos (Markus 3:1-6). Zo’n uiterlijke religie heeft geen echte waarde.
God is onze Schepper
Als je “geen religie hebt” en daarmee bedoelt dat je niet in God gelooft, dat je niet van Hem houdt en Hem niet wilt gehoorzamen, dan is dat niet oké.
De Bijbel zegt dat God onze Schepper is (Genesis 1:27). Hij wil dat we Hem kennen en aanbidden, omdat dat de enige weg is naar duurzaam geluk. Hij maakt Zich aan ons bekend door Jezus Christus, Die de Weg naar God is. Beter gezegd; Hij is God Zelf die ook mens werd (Johannes 14:6). Met Jezus in het centrum van je geloof, is religie niet een dood iets, maar geeft het je leven en redding.
Liefde
In Korinthe 13 geeft Paulus een opsomming van een aantal prachtige eigenschappen die horen bij religieuze mensen; hij bespreekt het spreken in tongen, profeteren, het bezitten van kennis en zelfs van geloof. Maar zonder liefde betekenen al die zaken niets. Over wat voor soort liefde spreekt Paulus? Hij verwijst naar de liefde tot God en de naaste. Jezus gaf ons dit gebod: ‘U zult de Heere, uw God, liefhebben met heel uw hart, met heel uw ziel en met heel uw verstand (…..). U zult uw naaste liefhebben als uzelf’ (Mattheüs 22:37-39). Jezus gaf ons ook deze Gouden Regel: ‘Alles dan wat u wilt dat de mensen u doen, doet u hen ook zo, want dat is de Wet en de Profeten’ (Mattheüs 7:12-13). Het hart van ware religie is liefde en dit zal resulteren in gehoorzaamheid aan Jezus en aan Zijn geboden: ‘Als iemand Mij liefheeft, zal Hij Mijn woord in acht nemen’ (Johannes 14:23).
Ware religie
In Jakobus 1:27 lezen we een heel duidelijke opmerking over wat ware religie is. Het is een geloof en levensstijl die helemaal in lijn zijn met Jezus’ woorden: ‘Zuivere en onbevlekte godsdienst voor God, de Vader is dit: wezen en weduwen bezoeken in hun verdrukking en zichzelf onbesmet van de wereld bewaren.‘
In het kort geformuleerd: zelfgemaakte religie is waardeloos. Ware religie betekent: God liefhebben en Hem gehoorzamen.

